Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

škrati_V

V Škratkovo deželo

Grad Haasberg je poleg Ravbarjevega stolpa ena od dveh vstopnih točk na Planinsko polje – Društvo Škratovka oddaja kanuje in poskrbi za okrepčilo – V bližini je naravno kopališče

Ruševine srednjeveškega gradu Hošperk, ki mu domačini še vedno pravijo Haasberg, se dvigajo nad sotesko reke Unice na južnem delu Planinskega polja in so ena od tistih destinacij, ki bi jim lahko rekli »zunaj utrjenih poti«.

Po ureditvi okolice gradu, za kar je v okviru projekta LAS poskrbela občina Postojna, se tja zlasti spomladi in poleti zgrinjajo trume obiskovalcev. Med drugim tudi po zaslugi izjemno razkošnih fotografij tamkajšnjega drevoreda na zadnjem delu gradu, ki jih navdušeni obiskovalci širijo na družbenem omrežju Instagram. 

Grad Haasberg je poleg Ravbarjevega stolpa ena od dveh vstopnih točk na Planinsko polje, pet kilometrov dolgo ter cca 2,5 kilometra široko kraško polje, ki je tudi najnižje ležeče polje na Notranjskem. Skozenj si utira pot reka Unica, ki izvira v Planinski jami. Planinsko polje je zelo dobro ohranjeno naravno kraško polje, ki ponuja raznolike možnosti za preživljanje prostega časa in je edinstveno tako v naravoslovnem kot geografskem pogledu. 

V Škratovi deželici ob obilnejšem deževju oživijo številni skoraj neopazni izviri.

Od sprehodov do ribolova

Med drugim ponuja možnosti za sprehode, tek, kolesarjenje, jahanje, v zimskem času pa tudi za drsanje. Reka Unica je zelo priljubljena za ribolov, v času poplav pa se lahko po njej zapeljete s čolnom. 

Za revitalizirano območje okoli gradu Haasberg ter Grajske štale skrbi društvo Škratovka, pri katerem lahko najamete kanuje, s koncem aprila pa vsak konec tedna poskrbijo, da se lahko v tej idilični izletniški točki tudi okrepčate, posedite na lesenih klopcah ali pa si v knjigobežnici sposodite knjigo in jo preberete pod krošnjo mogočnih dreves. V bližini je tudi naravno kopališče, ki poleti privablja številne ohladitve željne obiskovalce. 

»K nam so ljudje začeli hoditi zlasti med korono. Ljudje iščejo vedno bolj odmaknjene lokacije, destinacije, da so čim bolj v miru. Zdaj sem prihajajo številni tujci z avtodomi, ki glas o naši destinaciji širijo preko forumov za avtodomarje,« nam je zaupala Tatjana Miljavec iz društva Škratovka. Na žalost jim še vedno ni uspelo urediti parkirišča, saj jim je to preprečil Zavod za varstvo kulturne dediščine, češ da bi s tem pokvarili pogled na veduto ruševine. Ljudje tam vseeno parkirajo, o čemer smo se lahko prepričali tudi med našim obiskom. 

škrati_m

V grajski štali je kuhal Bine

Čez cesto, v neposredni bližini gradu, si lahko ogledate še staro Grajsko štalo ter z zidovi obdano magično travnato dvorišče s prireditvenim prostorom, v katerem je tudi manjša etnološka zbirka z različnimi predmeti, ki so bili najdeni na tej lokaciji. »V Grajski štali se odvijajo številni dogodki, od otroških delavnic z različno tematiko do prireditev za odrasle. Gre za super ambient, kjer imamo tudi poroke, gostili pa smo tudi skrito večerjo, na kateri je kuhal Bine Volčič,« nam je zaupal Anže Grželj iz Turizma Postojna. 

»V desetih letih našega delovanja se je zvrstilo res veliko dogodkov, prireditev, razstav, literarnih srečanj, porok in odmevnih koncertov. Nekateri so že kar stalnica, kot na primer večdnevno Prebujanje Škratka Pavleta za otroke in odrasle, razne delavnice in tematski večeri (irski, dalmatinski, madžarski …), ki ob glasbi poskrbijo še za kulinarične okuse, » ga je dopolnila skrbnica posesti Tatjana Miljavec. 

škrati2_m

Škrat Pavle 

Idiličnega kotička narave v bližini gradu Hošperk (Haasberg), kjer koprenaste meglice ustvarjajo nepozabne jutranje in večerne podobe Planinskega polja, se je prijelo ime Škratova deželica. Ob obilnejšem deževju tu namreč oživijo številni skoraj neopazni izviri, razsejani po pobočju, in skupaj z vodo iz Cerkniškega jezera, ki privre iz jame Škratovka, ki jo čuva škrat Pavle, napolnijo strugo hudourniškega potoka, ki si med bujnim rastjem poišče pot do izliva v reko Unico. 

Nedaleč stran je še hišica, v kateri se je grajska gospoda učila gospodinjskih in kmečkih opravil. Vse v njej in okoli nje je tako prikupno majhno, da se bodo izleta zagotovo razveselili predvsem najmlajši. Če jim ne bo uspelo srečati škrata Pavleta, bodo zagotovo naleteli na osla in kakšno kozo, ki se pase tam naokoli. 

Članek je bil objavljen v reviji Pogled

Pogled o različnih vidikih vzgoje in starševstva piše poglobljeno, tehtno in praktično. Zaupanja vredne vsebine pišejo znani slovenski strokovnjaki z različnih področij.

Pogled_2024_maj_naslovnica_1100px
Revija Pogled

Pogled lahko pridobite kot brezplačno starševsko prilogo ob naročilu otroških revij Cicido in Ciciban.

Menu