Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Knjige o slovenski zgodovini, ki jih morate prebrati

Knjige o slovenski zgodovini, ki jih morate prebrati

Knjige uglednih avtorjev, priznanih strokovnjakov in zgodovinarjev, ki odkrivajo bralcem raznolike obraze slovenske pretekle in polpretekle zgodovine.

Knjige z aktualno tematiko, novimi dejstvi in družbeno analizo.

O temeljih države

Knjiga enega od očetov naše samostojnosti Franceta Bučarja Temelji naše državnosti je prišla v slovenski skrajno razgreti kulturni in politični prostor v trenutku, ko se je naša država po dvajsetih letih samostojnega obstoja znašla pred nujnim ponovnim premislekom o tem, kaj s svojo državo želimo doseči in kako.

Temelji naše državnosti
Dr. France Bučar

Tranzicijska zgodba o avtoritarni državi v demokratični preobleki.

Bučar je tematiziral dejstvo, da smo v samostojno državo z obliko parlamentarne demokracije vstopili neprilagojeni in nepripravljeni. Z odpiranjem novih vprašanj, ki so se pojavila z lastno državo (torej kako najti ravnotežje med demokracijo in upravljanjem države, kako naj bo država skupna dobrina …), je pokazal na to, da se je z ustanovitvijo lastne države pot graditve sodobne in pravične države šele začela.
 

Resnica o osamosvajanju Slovenije

Spomini na slovensko osamosvojitev so med njenimi glavnimi akterji različni. Zato jim je skupina mlajših intelektualcev, Ožbej Peterle, Boštjan Furlan in Marko Balažic, ob njeni 25. obletnici zastavila neposredna vprašanja o njenem poteku, vojni za Slovenijo, ustanovitvi in razpadu Demosa, prehodu v večstrankarski sistem, prodaji orožja, denacionalizaciji in privatizaciji …, da si bomo lahko državljani ustvarili realno sliko.

Odgovore s številnimi do tedaj neznanimi podrobnostmi je za knjigo Slovenija in pika! prispevalo 24 političnih in kulturnih osebnosti, ki so odločilno in pomembno sodelovali pri osamosvojitvi, med njimi France Bučar, Spomenka Hribar, Milan Kučan, Ivan Oman, Borut Pahor, Lojze Peterle, Dimitrij Rupel, Igor Bavčar, Jelko Kacin …

Prvemu delu je sledil drugi del, Slovenija in pika! 2, s 14 intervjuji - s Francetom Arharjem, Ivom Bizjakom, Mihaelom Brejcem, Erhardom Busekom, Pavlom Gantarjem, Vitomirjem Grosom, Andrejem Magajno, Borisom A. Novakom, Miranom Potrčem, Hansom Petrom Repnikom, Karlom Smollejem in Gregorjem Tomcem.
 

Slovenija, moja dežela

Knjiga Slovenija, moja dežela Boža Repeta, nagrajenega zgodovinarja in avtorja knjižnih uspešnic, ter Darje Kerec celovito in dokumentirano zajema burno dogajanje v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja, od Titove smrti in krhanja jugoslovanske države do razmaha civilnega gibanja, plebiscita in večstrankarskih volitev.

Slovenija moja dežela
Darja Kerec, Božo Repe

Knjiga podaja celovito, dokumentirano in slikovno podobo burnih 80. let – uvoda v osamosvojitev Slovenije.

Kazalci krize so se pokazali že na začetku 80. let. Glas v družbi so začeli dvigovati izobraženci in nosilci alternativne kulture (tednik Mladina, razvoj panka, prispevki v Tribuni, delovanje ZSMS, 57. številka Nove revije ...). Izjemno odmevne so bile nekatere marketinške akcije, kar vse je v končni fazi pripeljalo do osamosvojitve Slovenije. Dodana strnjena kronologija pomembnejših dogodkov od 1974 do 1990.

Menu