Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Ciciban_05_2023_amb1

6 zimskih vprašanj

Zakaj so ptički pozimi tako debeli? Kaj delajo bobri? Kje so čebele?

Poiščite odgovore na ta in še druga zimska vprašanja.

Kaj išče veverica pod snegom?

Veverica zime ne prespi – tudi pozimi jo vidimo, kako stika naokoli. Svoje mehko postlano gnezdo zapusti, kadar je lačna. Išče hrano, ki jo je jeseni poskrila, da bi imela tudi v mrzlih mesecih kaj za pod zob. Njene zimske zaloge so lešniki, žir, želod, različni oreščki, semena smreke, borov in jelke ... Potaknila jih je med krpe lubja, v drevesna dupla, razpoke in zakopala v zemljo. Dober voh ji pomaga, da tudi pod snegom odkrije skrite zaloge.

Ciciban_05_amb1_veverica

Kako srna pozimi najde hrano?

Srna je rastlinojeda žival. Spomladi, poleti in zgodaj jeseni ji je v naravi na voljo bogata rastlinska paša: sočna mlada trava, zeleno listje, jagodičje in mladi poganjki. Pozimi pa takšne hrane ni na voljo in zadovoljiti se mora z ostanki plodov, popki, vejicami, lubjem, suhimi bilkami in redkim užitnim zimzelenim rastjem. V stiski srne pozimi pogosto zatavajo tudi v bližino človeških bivališč in si lakoto potešijo na vrtovih.

Revija_Ciciban_05_amb1_srnica

Kje so čebele pozimi?

Ko je zunaj mraz, čebele ne morejo več letati naokoli. Hladne mesece preživijo tako, da se v panju stisnejo druga k drugi v tesno gručo. Grejejo se z drgetanjem. V sredini gruče je tudi v hudem mrazu dovolj toplo. Da čebele z obrobja ne bi otrpnile od mraza, se izmenjujejo s tistimi v sredini. Če čebelarja pozimi skrbi, ali je s čebelami vse v redu, prisloni uho ob steno panja in po zvoku razbere, kaj se dogaja s čebeljo družino.

 

Revija_Ciciban_05_amb1_cebele

Katera žival je pustila te sledi?

Če v snegu opaziš takšno sled, si lahko prepričan, da je tu skakljal zajec. Po poljih, travnikih in pašnikih v nižinah teka poljski zajec. Ta spretni dolgonogi tekač s hitrim tekom pobegne pred plenilci. V gorah pa živi planinski zajec. Zimo pričaka v gostem in toplem belem kožuščku – črne so le konice ušes. Z varovalno belo barvo se planinski zajec v snegu dobro prikrije pred plenilci.

Revija_Ciciban_05_amb1_sledi

Zakaj so ptički pozimi tako debeli?

V mrzlih dneh so ptice res videti kot nekakšne debele kepice. Ampak niso zares debele, samo naščeperjene so. Ptičje perje dobro ščiti pred mrazom, posebej perje, ki je tik ob koži in ga imenujemo puh. Med peresca se ujame zrak in ta plast zadržuje toploto kot odeja. Kadar ptico zebe, postavi peresa v štrleč položaj – se naščeperi. S tem postane plast, ki zadržuje toploto, še debelejša in zaščita pred mrazom še boljša.

Revija_Ciciban_05_amb2_pitcki

Kaj delajo bobri pozimi?

Bobri so tudi pozimi dejavni: plavajo, počivajo in veliko glodajo. Vidimo jih redko, opazimo pa lahko sledove njihovih močnih zob na drevescih, lubju in vejah vrb, topolov in jelš. Bobrova družina veliko časa prebije v bobrišču, kjer je v hudem mrazu prijetno toplo. Bobri se pozimi tudi parijo, mladički pa se bodo skotili spomladi. Pri nas živijo bobri predvsem ob Krki, Kolpi, Sotli, Dravi in Muri.

Revija_Ciciban_05_amb1_bobri

Članek je bil objavljen v Cicibanu, največkrat nagrajeni otroški reviji

Ciciban je legendarna, najbolj prepoznavna in največkrat nagrajena slovenska otroška mesečna revija. Polna domišljije in učenja, ustvarjanja in branja navdušuje šolarje od 1. do 3. razreda. 

Več o reviji Ciciban >

Ciciban_05_naslovka

Revija Ciciban
Naročniki na dom prejmete 15 % popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

Menu