
Mednarodna uspešnica oxfordskega epidemiologa Jeremyja Howicka o neizmerni moči samozdravljenja, podprti z znanstvenimi dokazi. Ne zanašajte se na čudežno tableto ali kirurški poseg, saj se s tem prikrajšate za zdravila, ki ne stanejo nič, a so vam vedno na voljo, saj jih nosite v sebi.
Sodobna medicina je mogočna, a ni vsemogočna
»Če bi vedeli, da telo samo proizvaja morfij, ali bi ob blagih glavobolih jemali toliko aspirina, ki lahko povzroči krvavitve v želodcu? Če bi vedeli, da ima srečanje s prijateljem enak biološki učinek na depresijo kot tableta, ali bi kljub temu poskusili prozac – ki ima ogromno stranskih učinkov, vse od spolne disfunkcije do samomorilnih misli? Če bi vedeli, da je placebo operacija kolena prav tako učinkovita kot prava, bi se še vedno odločili iti pod nož, preden bi poskusili fizioterapijo?« To je le nekaj izjemno tehtnih vprašanj, ki si jih oxfordski epidemiolog, dr. Jeremy Howick, zastavi v svoji knjigi Doktor ti, ki je hitro postala mednarodna uspešnica.
Znanstveno podprti odgovori na vprašanja o samozdravljenju
Kaj naj pričakujemo od svojega zdravnika? Kdaj medicini lahko zaupamo? Nam placebo pomaga? Katere vrste placeba poznamo? Kako nas stres zastruplja? Kaj dosežemo s sproščanjem? Koliko je naše zdravje odvisno od genov, okolja, naših bližnjih? Se splača biti optimist? Dr. Howick nam zanimivo in prepričljivo opiše, kaj vse lahko za nas stori dober zdravnik in kako za svoje zdravje poskrbimo sami. Obvezno branje za vsakogar, ki mora kdaj k zdravniku!
Avtor je desetletje raziskoval samozdravljenje
Sistematičnim pregledom, ki so zajemali tudi več kot 5000 bolnikov, je dr. Jeremy Howick posvetil desetletje svojega dela. Med drugim je ugotovil, da ima zdravljenje s placebom pogosto enak učinek kot »pravo« zdravljenje in da je 27 odstotkov zdravnikov v Združenem kraljestvu vsaj enkrat v karieri pacientu predpisalo placebo. Dokazuje, da lahko zdravniki s pozitivnimi sporočili svojim pacientom omilijo bolečino prav tako zdravila proti bolečinam.
Poleg tega lahko zdravniki povečajo zadovoljstvo pri bolnikih in njihove zmožnosti, če so sočutni in jim vlivajo upanje; bolečina, strahovi, depresija, simptomi sindroma razdražljivega črevesa in astme pa se omilijo kar za 10−20 odstotkov. Pozitivne misli dokazano vplivajo na »fizične« rezultate, na primer na količino zdravil, ki jih pacient zaužije, ali celo na hitrost premikanja roke pri bolnikih s Parkinsonovo boleznijo.
Knjiga, ki navdušuje zdravnike in vse, ki hodimo k zdravniku
»Jeremy Howick ve, kaj je placebo, in ga zna razumljivo pojasniti. Je filozof, ki vidi širšo sliko, in raziskovalec, ki razume podrobnosti, na katerih temelji dobra znanost.« – Dr. Ted Kaptchuk, profesor medicine na Harvardovi univerzi
»Vloga zdravnika se spreminja. Najboljši zdravnik ni več tisti, ki ima v glavi največ informacij, ampak tisti, ki mu uspe prebuditi zdravnika v bolniku samem in postane njegov partner pri odločanju o zdravju. Knjigo toplo priporočam vsem, predvsem pa tistim, ki še verjamejo, da je njihovo zdravje zunaj njih samih.« – Žiga Hladnik, dr. med., specialist družinske medicine
Leto izida: 2020
Število strani: 336
ISBN/EAN: 9789610159971
Mere izdelka: 14,8 x 20,5 x 2,2 cm
Vezava: Broširana
Datum izida:
Založba: Mladinska knjiga Založba
Prevajalec: Irena Furlan