O-skupini_Nagrade_Levstikova_2

Prejemniki Levstikove nagrade

Nagrajujemo izjemne dosežke na področju izvirne književnosti in ilustracije

Vsi prejemniki Levstikove nagrade

Leto 2019

  • Anja Štefan za knjigo Drobtine iz mišje doline

  • Ana Zavadlav za ilustracije v knjigi Čriček in temačni občutek Toona Tellegena

  • Za življenjsko delo: Boris A. Novak in Jelka Godec Schmidt

Leto 2017

  • Peter Svetina za knjigo Molitvice s stopnic
  • Tanja Komadina za ilustracije v knjigi Gospa s klobukom
  • Za življenjsko delo: Slavko Pregl in Lila Prap

 Leto 2015

  • Svetlana Makarovič za knjigo Mesečinska struna
  • Maja Kastelic za ilustracije v knjigi Deček in hiša
  • Za življenjsko delo: Miroslav Košuta in Zvonko Čoh

 Leto 2013

  • Barbara Simoniti za knjigo Močvirniki
  • Peter Škerl za ilustracije v knjigi Močvirniki
  • Za življenjsko delo: Neža Maurer in Danijel Demšar

Leto 2011

  • Majda Koren za knjigo Mici iz 2. a
  • Damijan Stepančič za slikanico Zgodba o sidru
  • Za življenjsko delo: Svetlana Makarovič in Kostja Gatnik

Leto 2009

  • Andrej Rozman Roza za slikanico 100 + 1 uganka
  • Svjetlan Junaković za slikanico 100 + 1 uganka
  • Za življenjsko delo: Polonca Kovač in Matjaž Schmidt

Leto 2007

  • Anja Štefan za slikanico Kotiček na koncu sveta
  • Alenka Sottler za ilustracije v knjigi Pepelka
  • Za življenjsko delo: Niko Grafenauer in Marjan Manček

Leto 2005 

  • Desa Muck za zbirko zgodb Anica (Anica in velike skrbi, Anica in počitnice, Anica in velika skrivnost)
  • Suzana Bricelj za ilustracije v knjigi Mala nočna torta s plameni
  • Za življenjsko delo: Dane Zajc in Jelka Reichman

 Leto 2003

  • Mojca Osojnik za avtorsko slikanico Hiša, ki bi rada imela sonce
  • Damijan Stepančič za ilustracije v knjigi Leteči krožnik na našem vrtu Janje Vidmar
  • Za življenjsko delo: Tone Pavček in Marjanca Jemec Božič

Leto 2001

  • Anja Štefan za pravljice Melje, melje mlinček
  • Lila Prap za ilustracije v slikanicah Male živali in Živalske uspavanke
  • Za življenjsko delo: Kajetan Kovič in Ančka Gošnik Godec

 Leto 1999 

  • Andrej Rozman – Roza za pesniško zbirko Črvive pesmi iz zbirke Čebelica
  • Zvonko Čoh za ilustracije v knjigi Enci benci na kamenci 2 iz zbirke Žlabudron
  • Za življenjsko delo: Marlenka Stupica in Kristina Brenkova

 Leto 1997

  • Dim Zupan za roman Leteči mački in zbirko povesti o Drekcu Pekcu in Pukcu Smukcu
  • Jelka Godec – Schmidt za ilustracije v knjigi Bisernica: slovenske kratke pripovedi za otroke
  • Viljenka Jalovec za Stavnico na cederomu

Leto 1995 

  • Neli Kodrič za fantazijsko pripoved Lov na zvezde

Leto 1993

  • Vida Jeraj Hribar za spominsko literarno pripoved Večerna sonata
  • Wang Huiqin za izvirne ilustracije v knjigi Brokatna podoba
  • Samo Kuščer za poljudnoznanstveno delo Energija

Leto 1991 

  • Lojze Krakar za knjigo Prišel je lev
  • Aleksander Konjajev za poljudnoznanstveno delo Nejc in drobnoživke
  • Dušan Muc za ilustracije v knjigi Kronika ljubezenskih pripetljajev Tadeusza Konwickega

Leto 1989

  • Marija Vojskovič za knjigo Hiša številka 15
  • Miroslav Šuput za ilustracije v knjigi Begavka po valovih Aleksandra Grina
  • Janez Strnad za poljudnoznanstveno delo Iz take so snovi kot sanje

Leto 1988

  • Miroslav Košuta za knjigo pesmi Na Krasu je krasno
  • Alenka Goljevšček za knjigo Med bogovi in demoni
  • Manca Košir za knjigo Mladi novinar
  • Zvonko Čoh za ilustracije v knjigi Račka Puhačka Iva Zormana in v knjigi Rastoče težave Jadrana Krta Sue Townsend

Leto 1987

  • Niko Grafenauer za knjigo Majhnica
  • Samo Kuščer za poljudnoznanstveno delo Logo in računalnik
  • Dušan Petričić za ilustracije v knjigi Guliver med pritlikavci Jonathana Swifta

Leto 1986

  • Mate Dolenc za pripoved Morska dežela na železniški postaji
  • Andrej Trobentar za ilustracije v knjigi Waitapu Jože Horvata in v knjigi Pavji rep in druge kitajske basni
  • Jana Milčinski za poljudnoznanstveno delo Lukec dobi sestrico

Leto 1985

  • Kajetan Kovič za pravljico Pajacek in punčka
  • Marija Lucija Stupica za ilustracije v knjigi Pastirica in dimnikar Hansa Christiana Andersena
  • Tita Kovač – Artemis za poljudnoznanstveno delo Kemiki skozi stoletja

Leto 1984

  • Vida Brest za knjigo Majhen človek na veliki poti
  • Danijel Demšar za ilustracije v knjigi Kuža Luža Leopolda Suhodolčana, v knjigi Mama žaba in žabčki Gvida Tartalje in v knjigi Kužmucke Marjete Novak
  • Aleksander Konjajev za poljudnoznanstveno delo Nevidni živi svet

Leto 1983

  • Vitomil Zupan za povest Potovanje v tisočera mesta
  • Marija Lucija Stupica za ilustracije v knjigi Leteči kovček Hansa Christiana Andersena, v knjigi Regica in Skokica Arnolda Lobela in v svoji knjigi 12 mesecev
  • Matjaž Schmidt za poljudnoznanstveno delo Nejčev prvi leksikon

Leto 1982

  • Tone Partljič za leposlovno delo Hotel sem prijeti sonce
  • Kostja Gatnik za ilustracije v knjigi Mrzla reka Williama Judsona, v knjigi Nove prigode profesorja Modrinjaka Normana Hunterja in v knjigi Srbske narodne pripovedke
  • Berta Golob za poljudnoznanstveno delo Žive besede

Leto 1981

  • Branko Hofman za leposlovno delo Ringo Star
  • Kamila Volčanšek za ilustracije v knjigi Kralj Drozgobrad bratov Grimm
  • Pavel Kunaver za poljudnoznanstveno delo Pravljica in resnica o zvezdah

Leto 1980

  • Niko Grafenauer za pesniško zbirko Nebotičniki, sedite
  • Marjanca Jemec - Božič za ilustracije v knjigi Ko Nina spi Branke Jurca, v knjigi Deževen dan je krasen dan Polonce Kovač, v knjigi Pomladna ladja Otona Župančiča, v knjigi Žigažaga Alenke Glazer in v knjigi Metuljčki Anice Černejeve
  • Marijan Prosen za poljudnoznanstveno delo Utrinki iz astronomije

Leto 1979

  • Leopold Suhodolčan za knjige Piko Dinozaver, Cepecepetavček, Peter Nos je vsemu kos, Levi in desni klovn, Norčije v gledališču
  • Saša Vegri za pesniško zbirko Mama pravi, da v očkovi glavi
  • Jelka Reichman za ilustracije v knjigi Cepecepetavček
  • Marija Makarovič za poljudnoznanstveni deli Kmečka abeceda in Kmečko gospodarstvo na Slovenskem

Leto 1978

  • Slavko Pregl za mladinsko povest Geniji v kratkih hlačah
  • Marjan Amalietti za ilustratorsko delo v celoti s poudarkom na ilustracijah knjige Netočka Nezvanova Fjodorja Mihajloviča Dostojevskega in knjige Ulenspiegel Jiřija Kolárja
  • Zoran Jerin za potopisno delo Himalaja, rad te imam

Leto 1977

  • Dane Zajc za mladinsko pesniško zbirko Abecedarija
  • Marjan Manček za ilustracije zgodbe Kozlovska sodba v Višnji gori Josipa Jurčiča
  • Jože Pahor za poljudnoznanstveno delo Dogodivščine v atomskem inštitutu

Leto 1976

  • Jože Snoj za knjigi Avtomoto mravlje in Pesmi za punčke
  • Ive Seljak - Čopič za ilustracije v knjigi Afriške pripovedke, v Knjigi o Titu Franceta Bevka in v knjigi Robinson Crusoe Daniela Defoeja
  • Rajko Pavlovec za poljudnoznanstveno delo Kras

Leto 1975

  • Svetlana Makarovič za knjige Kam, kam, kosovirja?, Kosovirja na leteči žlici, Pekarna Mišmaš
  • Kazimir Tarman za poljudnoznanstveno delo Zakaj, zato v ekologiji
  • Milan Bizovičar za izvirne ilustracije v knjigi Abecedarija Daneta Zajca

Leto 1974

  • Ferdo Godina za leposlovno delo za otroke Sezidala si bova hišico
  • Milan Bizovičar za ilustracije v knjigi Možiček med dimniki Lojzeta Kovačiča
  • Miran Ogrin za potopis Od Kalifornije do Ognjene zemlje

Leto 1973

  • Milko Matičetov za zbirko (ljudskih živalskih) pravljic Zverinice iz Rezije
  • Svetlana Makarovič za knjigo (zbirko svobodnih živalskih pravljic) Miška spi
  • Marija Lucija Stupica za ilustracije Andersenove pravljice Kraljična na zrnu graha

Leto 1972

  • Kristina Brenkova za pripoved Deklica Delfina in lisica Zvitorepka
  • Božo Kos za ilustracije v knjigi Rodiš se samo enkrat Branke Jurca
  • Slavko Kremenšek za poljudnoznanstveno delo Slovensko študentovsko gibanje 1919–1941

Leto 1971

  • Lojze Zupanc za zbirko ljudskih pripovedk Zlato pod Blegošem
  • Janez Bitenc za pesmarico Ciciban poje
  • Ive Šubic za ilustracije v knjigi Kos rženega kruha Ferda Godine
  • Luc Menaše za poljudnoznanstveno delo Evropski umetnostnozgodovinski leksikon

Leto 1970

  • Jože Šmit za zbirko pesmi Kako bomo umirali
  • France Forstnerič za mladinsko povest Srakač
  • Jovan Hadži za poljudnoznanstveno delo Razvojna pota živalstva
  • Marlenka Stupica za ilustracije v knjigi Krojaček Hlaček Leopolda Suhadolčana ter v slikanicah Številke in Babica v cirkusu
  • Ive Seljak - Čopič za ilustracije v otroškem periodičnem tisku Ciciban, Pionir in Pionirski list

Leto 1969

  • Jože Snoj za mladinsko povest Barabakos in kosi
  • Stanko Kotnik za poljudnoznanstveno delo Po domovih naših pisateljev
  • Ivo Zorman za izvirno leposlovno delo V tem mesecu se osipa mak
  • Lidija Osterc za ilustracije v knjigah Laponske pripovediRoberta Crotteta, Strašni lovec Bumbum Toneta Pavčka in Ele Peroci Očala tete Bajavaje
  • Ive Šubic za ilustracije v knjigi Lesnika Toneta Kuntnerja in v knjigi Mladost v džungli Dhana Gopala Mukerdjija

Leto 1968

  • Smiljan Rozman za mladinsko povest Reporter Tejč poroča
  • Janez Stanič za poljudnoznanstveno delo Onkraj Kremlja
  • Alenka Gerlovič za poljudnoznanstveno delo Likovni pouk otrok
  • Božo Kos za ilustracije v knjigi Veliki in mali kapitan Leopolda Suhodolčana in za slikanici v Pionirskem listu Kavboj Pipec in Rdeča pesa ter Vesela šola

 Leto 1967

  • Anton Ingolič za roman Gimnazijka
  • France Planina za poljudnoznanstveno delo Jugoslavija
  • Nada Prašelj in Bogomil Gerlanc za delo Bibliografija založbe Mladinska knjiga  1945–1965
  • Milan Bizovičar za ilustracije v knjigi Solzice Prežihovega Voranca in Salomonovi rudniki Henryja R. Haggarda
  • Jože Ciuha in Ive Šubic za ilustracije v knjigi Jugoslavija Franceta Planine

Leto 1966

  • Jože Ciuha za knjigo Potovanje v deseto deželo
  • Branka Jurca za knjigo Vohljači in prepovedane skrivnosti
  • Jože Ciuha za ilustracije v knjigi Gospod Baroda in druge ljudske pesmi Pavla Golie
  • Aco Mavec za ilustracije v knjigi Otok zakladov Roberta Louisa Stevensona
  • Lidija Osterc za ilustracije v knjigah Lonček, kuhaj! in Sneguljčica in druge Grimmove pravljice bratov Grimm ter Desetnica Frana Milčinskega

Leto 1965

  • Leopold Suhodolčan za knjigo Velikan in Pajac
  • Jože Ciuha za ilustracije v knjigi Pomlad ob Soči Črtomirja Šinkovca, v knjigi Deček Jarbol Bena Zupančiča in v knjigi Nina na Ceylonu Nade Kraigher
  • Melita Vovk - Štih za ilustracije v knjigi Basni Ivana Andrejeviča Krilova, v knjigi Puhek v Benetkah Mire Mihelič in v knjigi Pustov god Vere Albreht
  • Joško Battestin za poljudnoznanstveno delo Mikroskop Pionir

Leto 1964

  • Miroslav Adlešič za knjigo Svet zvoka in glasbe
  • France Avčin za knjigo Kjer tišina šepeta
  • Ančka Gošnik - Godec za ilustracije v knjigi Za lahko noč Ele Peroci ter v slikanicah O treh grahih in Zlata ptica
  • Lidija Osterc za ilustracije v knjigi Hišica iz kock Ele Peroci
  • Savo Sovre za ilustracije v knjigi Nemška vadnica za 5. in 6. razred osnovne šole Zlatka Muhvića
  • Tone Žnidaršič za ilustracije v knjigi Nauk o človeku za 7. razred osnovnih šol Vere Pirc

Leto 1963

  • Ciril Cvetko za knjigo Opera in njeni mojstri
  • Breda Smolnikar za črtice Otročki, življenje teče dalje
  • Kajetan Kovič za knjigo Franca izpod klanca
  • Štefan Planinc za ilustracije v knjigi Pesmi za otroke
  • Ive Seljak - Čopič za ilustracije v knjigi Aska in volk Iva Andrića

Leto 1962

  • Lojze Krakar za pesmice Sonce v knjigi
  • Miha Likar za knjige Virusi, Bakterije in Glivice
  • Milan Bizovičar za ilustracije v knjigi Zgodbe iz mesta Rič-Rač Lojzeta Kovačiča
  • Cita Potokar za ilustracije v knjigi Lizike za vse Branke Jurca

Leto 1961

  • Tone Pavček za pesmice Velesenzacija
  • Vid Pečjak za povest Drejček in trije Marsovčki
  • Anton Ramovš za knjigi Zemlja skozi milijone let in Geološki izleti po ljubljanski okolici
  • Roža Piščanec za ilustracije v knjigi Medenjakova hišica Františka Hrubína

Leto 1960

  • Branka Jurca za knjigo Okoli in okoli
  • Janez Kajzer za knjigo Mimo dnevnega načrta
  • France Križanič za knjigi Križem po matematiki in Elektronski aritmetični računalniki
  • Ančka Gošnik - Godec za ilustracije v knjigah Ptičke so odletele Ele Peroci, Deček in gozd Anđelke Martić ter Vile Charlesa Perraulta
  • Marlenka Stupica za ilustracije v knjigi Ostržek Carla Collodija

Leto 1959

  • Lavo Čermelj za knjigo Z raketo v vesolje
  • Frane Milčinski za igrico Zvezdica Zaspanka
  • Štefan Planinc za ilustracije v knjigah Sinička nas je obiskala Zime Vrščaj, Prvi ljudje na Mesecu H. G. Wellsa in Karkažu Rutherforda Montgomeryja
  • Marij Pregelj za ilustracije v knjigi Starec in morje Ernesta Hemingwaya
  • Nikolaj Omersa za ilustracije v knjigah Skrivnostni jezdec Zana Greya, Pisani svet Franceta Bevka in Pogumni kapitani Rudyarda Kiplinga
  • Marlenka Stupica za ilustracije v knjigi Pastir Matije Valjavca
  • Štefan Planinc za ilustracije v knjigi Tajno društvo PGC Antona Ingoliča in v knjigi Živali v ukrivljenem zrcalu Vida Pečjaka

Leto 1958

  • Anton Ingolič za povest Tajno društvo PGC
  • Robert Neubauer za knjigo Ceylon
  • Tone Pavček za zgodbico v verzih Juri Muri v Afriki
  • Dušan Savnik za knjigo Svet nasprotij
  • Milan Bizovičar za ilustracije v stripu Maghellanovo potovanje okoli sveta, Pionirski list

Leto 1957

  • Miroslav Adlešič za knjigo Svet svetlobe in barv
  • Miroslav Zei za knjigo Iz življenja sesalcev
  • Lojze Zupanc za pravljice Povodni mož v Savinji
  • Marij Pregelj za ilustracije v knjigi Beli očnjak Jacka Londona
  • Melita Vovk za ilustracije v knjigi Zgode in nezgode kraljevskega dvora Milana Šege

Leto 1956

  • Miško Kranjec za knjigo Čarni nasmeh
  • Janez Matjašič za poljudnoznanstveno knjigo Iz življenja najmanjših
  • Ela Peroci za pravljice Tisočkratlepa
  • France Mihelič za ilustracije v knjigi Štirje letni časi Mire Mihelič
  • Maksim Sedej za ilustracije v knjigi Potovanje v tisočera mesta Vitomila Zupana in v knjigi Pastirček

Leto 1955

  • Ela Peroci za zgodbo Moj dežnik je lahko balon
  • Josip Ribičič za povest Rdeča pest (posebna nagrada)
  • Branko Rudolf za knjigo Maske in časi
  • Tone Seliškar za povest Posadka brez ladje
  • Božo Škerlj za knjigi Nevšečno sorodstvo in Neznana Amerika
  • Nikolaj Omersa za ilustracije v knjigi Zajčkov zvonček
  • Ive Seljak - Čopič za ilustracije v Knjigi o Titu Franceta Bevka in v knjigi Posadka brez ladje Toneta Seliškarja

Leto 1954

  • Ivan Bratko za povest Teleskop
  • Božo Petek za knjigo Letalsko modelarstvo
  • Jože Ciuha za ilustracije v knjigi Cekin Jovana Jovanovića - Zmaja
  • Roža Piščanec za ilustracije v knjigi Heidi Johanne Spyri
  • Maksim Sedej za ilustracije v knjigi Racko in Lija Bogomira Magajne
  • Marlenka Stupica za ilustracije v knjigi Trnuljčica bratov Grimm

Leto 1953

  • Lavo Čermelj za knjigo Nikola Tesla in razvoj elektrotehnike
  • Fran S. Finžgar za zgodbe Iz mladih dni
  • Miško Kranjec za zgodbe Imel sem jih rad
  • Evgen Sajovic za ilustracije v knjigi Snežna kraljica in druge pravljice Hansa Christiana Andersena
  • Maksim Sedej za ilustracije knjige Tisoč in ena noč

Leto 1952

  • Miroslav Adlešič za knjigo Od mehanike do elektronike
  • Anton Polenec za knjigo Iz življenja pajkov
  • Miroslav Zei za knjigo Iz ribjega sveta
  • Boris Kobe za ilustracije v knjigi Visoška kronika Ivana Tavčarja
  • Rado Krošelj za ilustracije v knjigi Barčica
  • France Mihelič za ilustracije v knjigi Pestrna Franceta Bevka
  • Marlenka Stupica za ilustracije v knjigi Mehurčki Otona Župančiča
  • Janez Vidic za ilustracije v knjigi Letni časi

Leto 1951

  • France Bevk za povest Mali upornik
  • France Križanič za knjigo Kratkočasna matematika
  • Drago Matanović za knjigo Pogled v elektrotehniko
  • Vladimir Naglič za knjigo Kratke zanimivosti iz pomorstva
  • Jože Pahor za knjigo Hodil po zemlji sem naši
  • Gvido Birolla za ilustracije v knjigi Trije bratje in trije razbojniki Karla Široka
  • France Mihelič za ilustracije v knjigi Najdihojca Frana Levstika
  • Slavko Pengov za ilustracije v knjigi Pod svobodnim soncem Frana S. Finžgarja
  • Dušan Petrič za ilustracije v knjigi Kaj je videl Mižek Figa Ljudmile Prunk - Utve
  • Ive Šubic za ilustracije v knjigi Kralj Matjaž reši svojo nevesto
  • Janez Vidic za ilustracije v knjigi Živalske pripovedke Matije Valjavca

Leto 1950

  • Pavel Golia za igro Sneguljčica in za mladinsko delo
  • Anton Polenec za knjigo Iz življenja žuželk
  • Tone Kralj za ilustracije v knjigi Pravljica o carjeviču Jeruslanu Igorja Šiliha
  • Nikolaj Omersa za ilustracije v knjigi Zgodbe o živalih Milana Šege
  • Marlenka Stupica za ilustracije v knjigi Na Krasu Iga Grudna 
  • Janez Vidic za ilustracije v knjigi Premagane zverine

Leto 1949

  • France Bevk za povest Tonček
  • Prežihov Voranc za zbirko Solzice
  • Josip Ribičič za igro Tinče in Binče
  • Tone Seliškar za povest Mule
  • Katja Špur za publicistično delo
  • Maksim Gaspari za ilustracije v knjigi Čuri Muri velikan Korneja Čukovskega
  • France Mihelič za ilustracije v knjigi Solzice Prežihovega Voranca
  • Marij Pregelj za ilustracije v knjigi Otroška leta Franceta Bevka
  • France Podrekar za ilustracije v knjigi ButalciFrana Milčinskega
  • Ive Šubic za ilustracije v knjigi Nejček Zorana Hudalesa
Šolska 2020 - Celosirinski
Vse za šolo in odmore

Izberite kakovostne šolske potrebščine brez stresa in skrbi na enem mestu. V Mladinski knjigi.

DZ_Promo
Za vas ustvarjamo

Dobre zgodbe - dom najboljših zgodb.

Namigi za branje, avtorji, lestvice, zanimivosti, pogovori, podkasti.

O-skupini_Emka_Blok
Emka.si

Naša spletna knjigarna je največja v Sloveniji.

Preverite.

Svet knjige_Blok
Svet knjige

Knjižni klub z najdaljšo tradicijo in največ člani

Preverite.

Menu